Książki o polskości według mnie! :)

  Do stworzenia tego postu zainspirowała mnie Izabela Łęcka-Wokulska z bloga "Literackie zamieszanie".:)

  Wiem, ostatnio na moim blogu panuje klimat przepełniony Barwami Narodowymi, uwielbieniem Ojczyzny oraz świętowaniem Stulecia Niepodległości. Zgodnie z napisem powyżej " Łamliwy Paznokieć, czyli co mi w duszy gra"-  obecnie w duszy gra klimat wyzwolenia, więc o tym piszę. Jeśli komuś nie pasuje, proszę o internetową przeprowadzkę ;)  Dlaczego nie robiłam takich postów w dniu 11 Listopada albo przed ? Wtedy świętowałam na swój sposób i był wszędzie o tym szum - bardzo dobrze! Obecnie, gdy już wrzawa nieco ucichła wkraczam ja, aby przypomnieć Ci, że uczcić Wolność można codziennie a nie tylko raz do roku!

" Naucz się doceniać to, co masz, zanim czas sprawi, że docenisz to, co miałeś. " 
~ Suzasn Lenzke 


Przechodząc do meritum; Pani Iza na swoim blogu stworzyła autorski projekt pt. " 20 książek o polskości z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę".

 
Ja - jak widać- biorę w nim udział i zachęcam każdego blogera do podjęcia wyzwania.
* źródło zdjęć: Instagram Prezydent RP

Co trzeba zrobić? 

1. Stwórz swoją własną listę 20 książek o polskości - polskich autorów. 
2. Zamieść ją na swoim blogu (najlepiej ze zdjęciami, choć nie koniecznie). 
3. Pokaż wszystkim, JAK TY ROZUMIESZ KSIĄŻKI O POLSKOŚCI? 


Takimi książkami mogą być przeczytane lektury szkolne (ale nie dlatego, że akurat tak wypada - jeśli nie pokazują Twojej rozumianej polskości, nie dodawaj ich), bajki dla dzieci, kryminały, fantastyka, wiersze, książki kucharskie, przewodniki itd. Nie ważne co wybierzesz -  to ma być Twoje zestawienie :) 

Moja lista wygląda następująco:

a) "Wesele" - Stanisław Wyspiański b) "Ten Obcy" - Irena Jurgielewiczowa
c) "Zemsta" - Aleksander Fredrod) "Znachor" - Tadeusz Dołęga Mostowicz e) "Sójka" - Jan Brzechwa
f) "Przedwiośnie" - Stefan Żeromskig) "POLSKA 1001 Najpiękniejszych zakątków" - Bieniek Małgorzata i Bieniek Marcin h) "Pat Tadeusz" - Adam Mickiewicz i) "Ogniem i Mieczem" - Henryk Sienkiewicz
 

j) "Lalka" - Bolesław Prus k) "Nad Niemnem" - Eliza Orzeszkowa l) "25 POLSKICH WYNALAZCÓW I ODKRYWCÓW, KTÓRZY ZMIENILI ŚWIAT " - Irena Fedorowicz i Andrzej Fedorowicz 

 

m) "Chłopi" - Władysław Stanisław Reymont n) "Dywizjon 303" - Arkady Fiedler o) "Dziady" - Adam Mickiewicz

 

u) "Fraszki" - Jan Kochanowski p) "Kamienie na Szaniec" - Aleksander Kamiński r) "Katechizm Polskiego Dziecka" - Władysław Bełza

 

s) "Krzyżacy" - Henryk Sienkiewicz t) DWIE KSIĄŻKI NA JEDNYM MIEJSCU --> "Kuchnia Polska" - Kasprzycka Marzenna oraz " Specjały Siostry Anastazji" - Pustelnik Anastazja

 Komentarze

 1. Cześć, Bardzo Ci dziękuję. Świetny baner zrobiłaś i takie ciekawe książki.
  Mam nadzieję, że więcej osób się przyłączy, jak to mówisz, jak już opadły emocje. Tak sobie myślę, że podsumuję i przeliczę wszystko w okolicach Bożego Narodzenia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa lista! Zrobiłaś ją "po Twojemu" i to jest świetne! Nie jest "standardowa" i znalazły się na niej pozycje bardzo różnego rodzaju. I super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super wpis i imponująca lista. Ja bym chyba miała z tym problem, że aż 20 😉
  Pozdrawiam Eveline Raspberry testuje

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham książkę "Ten Obcy" :)
  a Twoja lista bardzo ale to bardzo ciekawa :) większość z tych książek znam :)
  pozdrawiam
  mojaszafamodnaszafa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne pozycje! Najbardziej lubię kamienie na szaniec. Cudowna książka

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł ze stworzeniem takiej listy ;) Szkoda, że w dzisiejszych czasach o polskości mówimy w zdecydowanej większości w Święta Narodowe. Warto celebrować i pamiętać cały czas:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Imponująca lista. Czytałam je prawie wszystkie. Mimo, że zdecydowanie lubię inną tematykę, to do nich też chętnie wracam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. O sójce która wybiera się za morze czytam codziennie córce 🤣 już prawie znam na pamięć 😉

  OdpowiedzUsuń
 9. Zadziwiłaś mnie, bo myślałem że to coś o malowaniu paznokci, a się okazuje, że poważna patriotyczna sprawa. Nie prowadzę bloga, ale znalazłbym 20 książek, które nadawałyby się i spełniały warunek patriotyczny. Wśród znalazłaby się książka Witolda Gadowskiego: "Szlag trafił" którą osobiście polecam. Jeżeli kogoś poważnie interesują takie tematy, a nie tylko jest to kolejny wpis na blogu, to polecam książki: http://gadowskiksiegarnia.pl/ Jeżeli kogoś ten temat interesuje, to osoba ta poczuje się jak w czytelniczym raju. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cześć!
Cieszę się, że Cię widzę Drogi Czytelniku lub też Droga Osobo, która po prostu zabłądziła w Internecie :) Mam nadzieję, że jeszcze do mnie wrócisz oraz zostaniesz na dłużej. Jeśli możesz i chcesz - zostaw komentarz a także zaobserwuj. Posiadasz bloga? Podlinkuj się! Na pewno zajrzę ;)

SPAM usuwam - mój blog, moje zasady.

Dziękuję za każdą aktywność.
~ Panda

Najczęściej oglądane w ostatnim tygodniu: